خدمات آزمایشگاهی و بازرسی ویژه COVID 19

  • تجهیزات ضدعفونی کننده

پس از شیوع ویروس Covid-19 و پاندمی بیماری مرتبط با آن (کرونا) در جهان برای جلوگیری از انتقال زنجیره ای این ویروس، پاک سازی اماکن عمومی همچون هتل ها، باشگاه های ورزشی، مراکز نگهداری از کودکان و سالمندان، مراکز تهیه غذا و رستوران ها و نیز وسایل حمل و نقل عمومی همچون هواپیما، اتوبوس و مترو؛ از این ویروس اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. از این رو تجهیزات ضدعفونی کننده هوا، سطوح، مدارک و وسایل با استفاده از تکنولوژی های متفاوت از جمله به کار گیری فیلتر هپا، لامپ یو وی سی، گاز اوزون، پلاسما و …  ساخته شده و کاربرد زیادی پیدا نموده اند.

اما مهم این است که این تجهیزات تا چه اندازه بر رشد میکروارگانیسم ها اثر گذار بوده و آن ها را غیر فعال کرده و یا از بین می برند.

لذا آزمایشگاه کیفیت کوشان پارس با فراهم کردن امکانات انجام آزمون های تخصصی با توجه به نحوه عملکرد هر تجهیز از جمله پارتیکل سنجی هوا، پلیت گذاری در مواجهه با باکتری، کانت میکروبی و … ، این امکان را فراهم کرده است تا این وسایل و تجهیزات مورد ارزیابی قرار گرفته و از عملکرد آن ها اطمینان حاصل شود.

  • مواد ضدعفونی کننده

ضدعفونی کننده ها، مواد شیمیایی هستند که میکروارگانیسم ها را روی پوست موجودات زنده یا غشاهای مخاطی از بین می برند.

گندزداها، مسئول غير فعال كردن ميكروارگانيسم هاي بیماری زا می باشند. در گندزدایی اسپورهای باکتریایی از بین نمی روند. گندزداها برخلاف ضدعفونی کننده ها بر روی اشیا بی جان قابل استفاده هستند. در گندزدایی معمولا مواد شیمیایی، حرارت یا اشعه ماورابنفش به کار می رود.

لزوم استفاده از ضدعفونی کننده ها و گندزداها:

میکروارگانیسم های بیماری زا همواره در تمام محیط و وسایلی که با آنها سروکارداریم حضور دارند. مراکز خدمات درمانی همیشه از نقاط انتقال آلودگی ها و عفونت ها بوده اند و همواره برای این مراکز استفاده از مواد ضدعفونی کننده در سطح وسیع کاربرد داشته است. هم چنین واحدهای تولیدی آرایشی-بهداشتی، کارخانه ها و کارگاه های تولید کننده مواد غذایی، واحدهای تولیدی تجهیزات پزشکی جهت کنترل بیماری در پرسنل و جلوگیری از آلودگی در محصولات، ملزم به استفاده مداوم از انواع ضدعفونی کننده ها و گندزداها می باشند. پس از شیوع ویروس Covid-19 و بیماری مرتبط با آن کرونا در جهان، ضدعفونی کننده ها برای یکایک افراد اهمیت ویژه ای پیدا کرد. پس از پاندمی کرونا وسایل حمل و نقل عمومی، باشگاه های ورزشی، هتل ها، مراکز نگهداری از کودکان و سالمندان، مراکز تهیه غذا و رستوران ها و …. همگی به فهرست کاربران مواد ضدعفونی کننده افزوده شدند. از آنجا که دست ها نقش ویژه ای در شیوع ویروس دارند، سازمان بهداشت جهانی شستشوی مداوم دست ها و یا ضدعفونی نمودن با ماده مناسب را توصیه می کند. نظر به اینکه دسترسی به شوینده ها و آب در تمامی محیط ها وجود ندارد، بنابراین استفاده از ضدعفونی کننده ها و گندزداها الزامی است.

طبقه بندی کلی ضدعفونی کننده ها و گندزداها :

ضدعفونی کننده های سطح بالا: مانند پراستیک اسید و پراکسید هیدروژن

ضدعفونی کننده های سطح متوسط: کلر و ترکیبات کلره و الکل ها

ضدعفونی کننده های سطح پایین: فنل و ترکیبات فنلی و ترکیبات آمونیوم کواترنر

آزمون های مواد ضدعفونی کننده و گندزداها:

 دپارتمان تخصصی کیفیت کوشان پارس آزمون های عمومی و تخصصی انواع ضدعفونی کننده ها و گندزداهای شیمیایی جهت مصارف دست، سطوح، خانگی و اماکن پزشکی و .. از جمله ارزیابی فعالیت باکتری کشی، اندازه گیری فعالیت ضدباکتریایی بر روی سطوح پلاستیکی و سایر سطوح نامتخلخل، آزمون های فرآورده های ضدعفونی کننده دست، ارزیابی فعالیت قارچ کشی و مخمر کشی را در محیطی مجزا و استریل مطابق با استاندارد های ملی و بین المللی ISIRI 2842, INSO 8512, INSO 10504, ISIRI   ،۱۱۷۹۳, ISIRI 11797, INSO 19851 و … ارائه می دهد.

  • ماسک های صورت

پس از پاندمی ویروس کرونا و اثبات انتقال این ویروس مرگبار از طریق قطرات تنفسی، استفاده از ماسک در سراسر جهان به یک الزام مبدل شد. چراکه ویروس کرونا، ویروسی هوابرد با اندازه ۸۰ تا ۱۶۰ نانومتر بوده و نحوه انتقال موثر عامل بیماری از طریق تنفس و مواجهه با قطرات سیستم تنفسی افراد ناقل یا مبتلا می باشد. بنابراین استفاده از ماسک به عنوان یک سد دفاعی برای کادر درمان، پزشکان، پرستاران، افراد سالخورده و ضعیف بسیار اهمیت دارد.

دپارتمان تخصصی کیفیت کوشان پارس آزمون های تخصصی کنترل کیفیت انواع ماسک از جمله کانت میکروبی، پالایش باکتریایی، تعیین گرماژ، اندازه گیری ابعاد، اختلاف فشار ( قابلیت تنفس)، تعیین ماهیت پارچه ماسک و تشخیص پارچه ملت بلون، استحکام و قابلیت بندها، نشانه گذاری و بسته بندی بر روی انواع ماسک را مطابق با آخرین استانداردهای ملی و بین المللی از جمله INSO 6138، INSO 19902 ، ASTM F2100، BS EN 14683 و…  را در محیطی استریل و با استفاده از تجهیزات پیشرفته و کادری مجرب با سریع ترین زمان ممکن در جوابدهی ارائه می دهد.